آموزش گام به گام چهل تکه دوزی 2

برای هر کاسه از 5 ضلعی به اندازه الگو 6 عدد از پشم شیشه و 6 عدد از پارچه سفید برش دهید. از پارچه به رنگ قرمز 4 عدد و از پارچه به رنگ سبز 3 عدد با احت

مقدار پارچه مورد نیاز برای  دوخت کاسه :

 1- پارچه رنگ سبز 30cm                 2- پارچه رنگ قرمز 40cm

 3- پارچه رنگ سفید 30cm              4- پشم شیشه        30cm

برای هر کاسه از 5 ضلعی به اندازه الگو 6 عدد از پشم شیشه و 6 عدد از پارچه سفید برش دهید. از پارچه به رنگ قرمز 4 عدد و از پارچه به رنگ سبز 3 عدد با احتساب جای برش و برروی کاغذ سمباده الگوی دایره را رسم می‌کنیم و برش میدهیم.

پس از برش دایره‌ها بین فاصله خط کشی شده تا فاصله برش را کوک زده سپس مقوای الگو را مجدداً داخل آن قرار داده، نخ آن را می‌کشیم تا لبه‌های پارچه برروی مقوا برگردد و روی آنرا اتو می‌کشیم.

مقوا را خارج کرده و پارچه 5 ضلعی و پشم شیشه را داخل آن قرار داده لبه‌های دایره را برمی‌گردانیم و شروع به پس‌دوزی می‌کنیم.

 

حال شما 6 عدد 5 ضلعی دارید. یکی از آنها را وسط قرار داده و باقی را به اضلاع آن وصل کرده سپس اضلاع آنها را به هم وصل کنید.

سفره تکه دوزی :

پارچه سبز 40cm           پارچه قرمز 50cm

 پارچه سفید5/1 cm        پشم شیشه 120×120cm        آستر 120×120cm

( روش تهیه الگو بطور کامل در شماره گذشته مجله کوک توضیح داده شده است)

یادآوری : برروی کاغذ شطرنجی مربعی 30cm  رسم کرده هر ضلع را به سه قسمت 10cm تقسیم نموده و مطابق شکل، طرح را برروی آن رسم می‌کنیم و علامتهای راه و بی‌راه را برروی آن مشخص کنید.

حالا بوسیله خط کش فلزی برروی مقوای شطرنجی الگوها را رسم کرده و برای برش پارچه آماده می‌شویم.

پارچه را روی کاغذ سمباده قرار داده و الگوها را با توجه به رنگ و علامتهای راه و بی‌راه برروی آن قرارداده و دورتا دور الگو را خط کشی کرده و با استفاده از خط کش شیشه ای و با درنظر گرفتن فاصله 7/0mm برای برش پارچه‌ها آماده می‌کنیم. پس از برش پارچه‌ها آنها را برروی کاغذ شطرنجی چیده و براساس شماره برای دوخت شما آماده می‌شویم.

 دوخت :

مراحل دوخت در شماره گذشته مجله کوک بطور کامل توضیح داده شد.

 یادآوری : ابتدا پارچه شماره 1 را برروی شماره 2 قرارداده و بصورت بخیه می‌دوزیم.(هنگام دوخت تکه ای که بی‌راه است رو به خودمان قرار می‌گیرد)

سپس شماره‌های 3و4 را باهم می‌دوزیم.

دوخت بلوک بصورت ردیفی می باشد.یعنی ابتدا سه قسمت از هرردیف به هم وصل می‌شوند و پس از تکمیل هرردیف آنها را دو به دو به هم وصل می‌کنیم.

 (تذکر: برای اتو کردن بلوک‌ها درزها را هرگز باز نکنید درزها به یک جهت خوابیده و اتو می‌کنید در تصویر روبرو به جهت اتو درهر ردیف دقت کنید.)

وقتی بلوک ها دوخته شوند الگوی باندها را آماده می‌کنیم، با استفاده از مقوای شطرنجی الگوی باندها را در ابعاد 5×30 آماده کنید. 24 مستطیل به ابعاد 5/6×5/31 و 12 مربع 5/6 cm از پارچه سبز و 4 مربع 5/6 سانتی متر از پارچه قرمز آماده می‌کنیم. باندها نیز بصورت ردیفی به بلوک‌ها وصل میشوند.

الگو‌ها را روی پارچه گذاشته و با احتساب 7/0mm زاپاس دور آن را خط می‌کشیم.

 باندها را اطراف کار چیده و بصورت ردیفی سنجاق زده و شروع به دوخت می‌کنیم.

 مطلسه دوزی :

برروی یک میز بزرگ اول آستر بعد پشم شیشه و در انتها کارتان روی هم را می‌گذاریم و بوسیله اتو آنرا از مرکز کار به طرف خارج صاف می‌کنید. سپس از مرکز کار بصورت دایره ای کار را سنجاق می‌کنید و بعد ازهمان مرکز شروع به کوک زدن کار با فاصله‌های 2 cm می‌کنید.

 

ابتدا از مرکز کار به صورت جای علامت و سپس به صورت جای علامت کوک می‌زنید.

هنگام زدن کوک کار را از مرکز به سمت خارج صاف کنید.

پس از تکمیل کوک‌ها،کارتان را بوسیله مطلسه دوزی هم زیبا نموده و هم سه لایه به هم وصل کنید.

برای مطلسه می‌توانید از شابلونهای مخصوص استفاده کنید و یا خودتان طراحی کنید. برای کشیدن طرحتان برروی پارچه حتماً! از مدادهای صابونی و یا ماژیک مخصوص این کار استفاده کنید.

کارتان را داخل کارگاه گذاشته و انتهای نختان را گره کوچکی زده و با اولین بخیه گره را داخل پارچه می‌کشیم. حالا با کوک‌های ریز و منظم شروع به دوخت کرده و دقت کنید پشت کارتان گره نداشته باشد.

نفری دوزی :

پس از تکمیل مطلسه دوزی باندهای به عرض 8 سانتی‌متر و به اندازه طول محیط کار آماده نموده و آنرا دولا اتو می‌کنید.

لبه دولای نفری را برروی لبه کار گذاشته و با فاصله 7/0mm چرخ می‌کنیم. لبه اضافی را برمی‌گردانید و به پشت کار پس‌دوزی می‌کنیم.

    
    

 


 کاسه‌های قرمز روی بلوک‌های سبز و کاسه‌های سبز روی بلوک‌های قرمز قرار می‌گیرند.(سنبل،سیب،سکه،سمنو،سنجد،سماق، سرکه)

آموزش گام به گام چهل تکه دوزی 2 - 2